Sanatorium w Busku Zdroju

Urokliwa miejscowość Busko-Zdrój położona jest w południowej części województwa świętokrzyskiego. Obiekty sanatoryjne przyciągają tutaj wielu pacjentów na kuracje na rozmaite dolegliwości. Co wyróżnia sanatorium w Busku Zdroju?

Zaplecze dla kuracjuszy

Miejscowość Busko-Zdrój jest miastem uzdrowiskowym. Znajduje się w malowniczym obszarze nazwanym Ponidziem od przepływającej rzeki Nidy. Znajduje się tutaj Park Zdrojowy. W jego pobliżu zlokalizowanych jest kilkanaście obiektów sanatoryjnych, w których znajdują się miejsca dla ponad 2 tys. kuracjuszy.

Jakie schorzenia leczone są w sanatorium w Busku Zdroju?

Zgodnie z decyzją Ministra Zdrowia podjętej na podstawie przedstawionych świadectw potwierdzających właściwości lecznicze dostępnych w Busku-Zdroju naturalnych surowców, a także niezwykłego klimatu oddziałującym leczniczo podstawowymi kierunkami leczniczymi w obiektach sanatoryjnych w Busku-Zdroju są schorzenia reumatologiczne, choroby ortopedyczno-urazowe (narządu ruchu), choroby dermatologiczne (schorzenia skórne), osteoporoza i choroby kardiologiczne, w tym nadciśnienie. Ponadto uzdrowisko rehabilituje pacjentów z rozpoznaniem dziecięcego porażenia mózgowego. Niezwykły klimat wynika z położenia miejscowości. Jest to rzadko spotykany mikroklimat nizinny o cechach klimatu kontynentalnego. Taki klimat nie tylko dobrze wpływa na schorzenia narządu ruchu, ale także na choroby serca, zwłaszcza nadciśnienie i niedokrwienną chorobę serca. Ponadto klimat doskonale hartuje układ termoregulacyjny.

Czym leczeni są pacjenci w sanatorium w Busku Zdroju?

Do środków terapeutycznych, które wyróżniają sanatorium w Busku Zdroju zalicza się wody siarczkowe, solanki jodkowo-bromkowe, a także borowinę. Lecznicze wody siarczkowe wykorzystuje się do terapeutycznych kąpieli, kuracji pitnych, a także do płukania jamy ustnej. Zawarte w nich minerały i mikroelementy sprawiają, że mają one właściwości przeciwzapalne, przeciwreumatyczne, działają na organizm detoksykująco i skutecznie go regenerują. Przyczyniają się do obniżenia cholesterolu, przez co zapobiegają miażdżycy. Kąpiele jodkowo-bromkowe, obfite w jod i selen, stosowane są w różnych chorobach układu krążenia oraz układu wegetatywnego. Solanki mają też uspokajające i relaksacyjne działanie. Borowina wykorzystywana jest zwykle w zabiegach o postaci zawijań termicznych, przeprowadzanych w schorzeniach reumatycznych do głębokiego podgrzewania organizmu. Poza tym wykonuje się kąpiele z borowiną w formie pasty, które służą jako środek przeciwbólowy i rozkurczowy.